Blog

Nejčastější překážy ve studiu cizího jazyka

 

 

Zeptáte-li se lidí kolem sebe, co považují za největší překážku ve studiu cizího jazyka, nejčastěji se vám dostane některé z následujících odpovědí.

 

 

 

Nemám na to čas

 

S nedostatkem času se potýkáme úplně všichni. Zpravidla má každý z nás už nějak rozloženy priority a na nové aktivity čas skutečně není. Nezbývá nám tedy než své priority s každou novou výzvou přehodnotit a čas si udělat. Na téma nedostatku času jsem napsala samostatný článek, který si můžete přečíst zde.

 

 

 

Mám strach

 

Strach je největším nepřítelem všech nových začátků. V souvislosti se zahájením studia nového jazyka se u většiny lidí vynořují pochybnosti o vlastních schopnostech – lidé přemýšlejí o tom, zda má vůbec smysl učit se nový cizí jazyk, když u sebe dosud nezpozorovali onen pověstný jazykový talent.

 

Ti, kteří už jsou pár let ze školy si zase říkají, že už jsou na jazykové vzdělávání moc staří.

 

A těm, kteří nedrží krok s rozvojem technologií a sociálních médií, vstávají vlasy hrůzou, sotva zaslechnou výrazy jako „stáhnout“, „aplikace“, „v telefonu“, „elektronicky“, „poslechnout si“, „na počítači“ nebo „nainstalovat“.

 

Buďte bez obav – ne všechny jazykové kurzy jsou dnes nutně online, stejně tak, jako nejsou všechny nutně v jazykovkách. Nabídka jazykového vzdělávání je v dnešní době tak široká, že si vybere opravdu každý a při vhodné formě vzdělávání se pro vás cizí jazyk stane novou radostí i samotnou motivací k činnostem, na které jste se dosud neodvážili ani pomyslet.

 

 

 

Nemám dostatečnou motivaci

 

Motivace je při jakémkoliv vzdělávání či rozvoji vlastních schopností naprosto klíčová. Zpravidla existují dva typy motivace – vnější a vnitřní.

 

Vnější motivací může být třeba vidina lepšího pracovního zařazení nebo možnost získat novou klientelu v podnikání. Dalším příkladem vnější motivace může být třeba lepší známka ve škole nebo úspěšné zakončení vysokoškolského studia. Vnější motivace bývá nejčastěji tím prvním impulsem, tím pověstným „nakopnutím“, které lidi přivádí do jazykových kurzů. Potíž je v tom, že vnější motivace nefunguje dlouhodobě a sama o sobě nevede k dlouhodobým pozitivním výsledkům.

 

Klíčem k úspěchu je motivace vnitřní – taková, která mění vaši novou aktivitu ve vášeň. Jste-li vnitřně motivováni naučit se nový cizí jazyk, tak se ho bezpochyby naučíte. Jak je to možné? Studium cizího jazyka se pro vás stane živnotním stylem. Ptáte se, jak takovou vnitřní motivaci získat a dlouhodobě si ji udržet? Přečtěte si článek zde.

 

Výběr cizího jazyka

  V dnešní době se člověk bez znalosti cizího jazyka prakticky neobejde ani na samotě u lesa. Chcete-li udržet krok s dnešním globalizovaným světem, je zvládnutí minimálně jednoho cizího jazyka v podstatě totéž, jako umět číst. Který jazyk je však právě pro vás...